Výběr zajímavých a stále platných textů a citátů
Karel Havlíček se v článku Co jest vlastně konstituce? zabývá svou liberální představou vztahu vlády a samosprávy, dodnes v mnohém nedostižný ideál. V konstituční zemi musí býti svoboda a samospráva obcí, což znamená, aby se vláda a úřednictvo nemíchali do jejich obecních záležitostí, aby nechtěli s nimi jako poručníci s…
View morePolitika už v době Karla Havlíčka přitahovala i ty, kteří v ní neviděli službu, ale způsob zbohatnutí. Volby ale mohou alespoň část z nich odfiltrovat. Konečně se i to věděti musí, že při všech politických bouřkách a zmatcích vždy mnozí lidé nepoctiví jako hmyz se objevují a pro sebe něčeho…
View moreV článku Naše zásady píše Karel Havlíček o tom, že stranictví nutně nemá negativní vliv na společnost, musí se ale držet pravdy a poctivosti. Nyní ale jest povinnost naše, udržeti se v této moci, a dále pokračovati; nejsme již sekta pokoutní, naše povinnost je nyní, starati se o veškeré blaho…
View moreKdyby současní Britové znali článek Karla Havlíčka Strany politické, možná by jejich rozhodnutí v referendu dopadlo jinak. Týká se to ale nás! Kdyby byli všichni občané náležitě vzdělaní a rozuměli všichni dokonale všemu, co se týká veřejných záležitostí, bylo by všechno strannictví politické mnohem jednodušší, neboť by přestalo všeliké podvádění…
View moreVztah občanů ke státu či společnosti, obci řešil Karel Havlíček v řadě svých článků, považoval to za důležité. Tentokrát si společně s ním položíme jednu základní otázku. Člověk zvyklý při všem se tázati proč? a nač? (bohužel jest takových lidí posud přece jen malá částka) neví, má-li se více horšiti…
View moreBlíží se podzimní volby, a proto nám Karel Havlíček poradí, jaký vztah by měl být mezi občanem a jím voleným zástupcem. Každý vskutku svobodomyslný a moudrý muž chová se k představeným a vyšším svým zrovna tak, jak chce, aby se zas jeho podřízení k němu chovali, a s podřízenými jedná…
View moreInformovaný občan – taková byla představa Karla Havlíčka o fungování člověka ve společnosti, platí to i pro vztah občan – úředník. Jaký jest úředník, to hlavně závisí od občanstva k jeho správě náležejícího: občané mohou si úřednictvo takřka sami vychovati. Kterak to, moudrá hlava ustanovená od nejvyšších vysoce slavných instancí…
View moreKarel Havlíček rozlišoval mezi byrokracií a úřednictvem, to první považoval za škodlivé, druhé za důležité a potřebné pro organizaci společnosti. Byrokratie jest ten nepřirozený způsob vlády, při kterém se úřady do všeho občanského života míchají, všechno občanům předpisují, žádnou svobodnou vůli a samosprávu jim nenechávají, jest to způsob vlády, při…
View more